Nedostatky na kráse, kterých si muži všímají

Že se my ženy chceme líbit a zaujmout, o tom není pochyb. A že tomu některé z nás věnují opravdu velkou soustu času! Mnohdy se ale zabýváme zbytečně d...

číst více zde...

Dopřejte si šťastnější život. Jak na to?

Když se řekne slovo štěstí, napadne mě začátek básně Adolfa Heyduka, která zazněla ve filmu Škola základ života. ,,Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom z...

číst více zde...

Příprava kávy v moka konvičce

Moka konvičky jsou oblíbené zejména v souvislosti domácí přípravy kávy. Poprvé byly světu představeny v roce 1933, a to p. Alfonso Bialetti, po němž s...

číst více zde...
Vyhledávání

Alternativní způsoby mytí vlasů bez použití šamponu

Mysleli jste si, že vlasy nelze mýt ničím jiným než běžnými šampony? To se mýlíte. Spousta žen už dávno přešla na tzv. metodu No Poo (tzn. No shampoo, neboli bez šamponu). Jakými alternativními způsoby lze vlasy umýt? V čem spočívá výhoda těchto způsobů? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Možná vás hned napadne, proč bych si neměla vlasy umývat běžným šamponem? Je hned několik důvodů, proč některé ženy tzv. komerční šampony nepoužívají. Tak např.: běžné šampony z drogerií obsahují většinou silikony, parabeny a jiné látky, které mohou způsobovat rychle se mastící a zplihlé vlasy, svědíci pokožku hlavy, lupy apod. Mezi nejznámější ,,škodlivé látky", které se v šamponech běžně vyskytují, patří např. sodium laureth sulfát a sodium lauryl sulfát. Tyto chemické látky mohou trápit zejména citlivou pokožku. Takže proč si vlasy umývat chemickými koktejly, když existují přírodní alternativní produkty, které je umyjí stejně, nebo i lépe? Dalším důvodem, proč neumývat vlasy běžnými šampony může být ekologičtější způsob života nebo šetření (alternativní metody jsou většinou levnější záležitostí).

Jak tedy umýt vlasy bez použití běžného šamponu?

Způsobů je hned několik. Začněme od toho, který se nejvíce podobá běžnému. Na čekém trhu jsou k dostání tzv. přírodní tuhé šampony. Základními složkami pro jejich výrobu jsou oleje (olivový, kokosový apod.), tuky (bamucké máslo, kakaové máslo), bylinky, med, droždí apod. Tyto šampony se vyrábí metodou za tepla nebo za studena. K tomu, aby dobře pěnily, se využívá NAOH (hydroxid sodný). Tyto šampony vypadají jako mýdlo. Dobře pění, skvěle se s nimi manipuluje, jsou skladné a výborné na cestování. K vlasům i pokožce hlavy jsou šetrné, vlasy vyživují, dodávají lesk a objem. Pokud se je rozhodnete používat, buďte trpělivá. Většinou trvá zhruba 14 dní, než si vlasy na přírodní tuhý šampon zvyknou. Někomu sedne hned při prvním použití, u někoho to trvá, protože vlasy, které byly celý život umývány chemickými koktejly, jsou zvyklé na silně čisticí látky obsažené v běžných šamponech. Většina žen, které jednou začnou používat přírodní tuhý šampon, se už k běžnému nikdy nevrátí.

Dalším způsobem, jak si mýt vlasy stylem No Poo, je mytí kondicionérem. Proč kondicionérem? Kondicionéry jsou, co se týče složení, šernější než šampon. Někomu vadí, že kondicionér nepění a je třeba také počítat s vyšší spotřebou než u šamponu. Ne každému tento způsob mytí vlasů sedí, přesto je to způsob poměrně rozšířený a spousta žen na něj nedá dopustit.

Třetím způsobem, jak si umývat vlasy bez použití šamponu, je využití ověřených domácích receptů. Nejjednodušší variantou je mytí vlasů jedlou sodou smíchanou s jablečným octem. Ani u této metody nemůžete čekat pěnění. Velmi známý babský recept je pak smíchání 1 celého vajíčka, 1 žloutku a lžičky medu. Pokud máte světlé vlasy, pak můžete přidat i šťávu z poloviny citronu. Vše stačí smíchat a tuto směs nechat několik minut ve vlasech působit a poté opláchnout jako běžný šampon.

světlé vlasy

Existují i další metody, jak vlasy umýt bez šamponu. Někdo si vlasy umývá bylinným práškem rozíchaným ve vodě, velmi krajní variantou, která je ovšem také využívána, je mytí obyčejnou vodou. Při mytí vodou je třeba vlasy nejdříve dobře rozčesat kartáčem s přírodními štětinami a pod proudem vody bříšky prstů jemně masírovat pokožku hlavy. Je to rozhodně věc názoru a zkušenosti, ale myslím si, že vzhledem k dostupnosti certifikované přírodní kosmetiky a tuhých přírodních šamponů na trhu, není třeba přistupovat k této krajní metodě.

Využíváte některou z No Poo metod mytí vlasů? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Soubory ke stažení
Fotogalerie
RenyAnonymous2. května 2014 11:53
Já zkusila tu jedlou sodu, nepění, ale myje vlasy dobře. Musíte masírovat hlavu a třít konečky vlasů. Pak rozmíchám vajíčko dám na vlasy a pak spláchnu teplou vodou. Přestaly mi padat, nemastí se a hlavně jsou silnější a hustší. Asi u této metody zůstanu napořád.
1 uživateli se toto líbí
SáraAnonymous2. června 2015 16:56
Myji pouze vajíčkem s medem:) A vlasy jsou úžasné...Zbavila jsem se tím vyrážky na hlavě a lupů:)
3 uživatelům se toto líbí
standaAnonymous4. srpna 2015 6:29
Myji si vlasy pouze vajíčkem a pak oplachuju octovou vodou z jablečného octu. Sice si musím mýt vlasy častěji než jsem byla zvyklá u šamponu, ale přestala mě svědit hlava a hlavně se přestaly tvořit lupy. Měla jsem vlasy vždy hodně vysušené a teď je to lepší. Chtěla bych ale vyzkoušet tuhy přírodní sampon
simonaAnonymous30. srpna 2015 18:21
Zitna mouka s vodou na kasi nebo dve lzice medu smichane s vodou. Vlasy jsou nadychane.
simonaAnonymous30. srpna 2015 20:04
Zitna mouka s vodou na kasi nebo dve lzice medu smichane s vodou. Vlasy jsou nadychane.
1 uživateli se toto líbí
PetraAnonymous16. listopadu 2015 2:03
Zůstaňte nestranní a neodrazujte od mytí čistou vodou. Právě vlasy po mytí vodou jsou ve výsledku nejzdravější, nejupravitelnější, nejsilnější a celkově nejhezčí.
3 uživatelům se toto líbí
Spokojené Ženy Anonymous13. února 2016 21:02
mám stejno zkušenost. Voda mi vyhovuje nejvíce, vlasy myji podle Lunárního kalendáře (NE ve dnech vody!). Vyzkoušejte, určitě budete příjemně překvapeni kvalitou vlasů:-).
ondraAnonymous15. listopadu 2016 15:36
dobry den poratmi jak umejit hlavu
ondraAnonymous17. srpna 2016 13:31
MĚMili vlasy v kadeřnictvi nesmelsem koukat
ondraAnonymous15. listopadu 2016 15:35
dobry den poratmi jak umejit hlavu
TerezaAnonymous9. ledna 2018 15:39
Zkoušela jsem sodu a octový oplach, ale ta soda mi moc nesedla, svědila mě pokožka hlavy. Zkoušela jsem i vajíčko s medem a skořicí a to jsem z těch vlasů zas nemohla dlouho vymýt a spotřebovala jsem hrozné množství vody, to mi moc eko nepřišlo. Natrefila jsem na tento postup http://blog.decodoma.cz/domaci-kosmetika/ a s tím mi to jde dobře i v mých hustých vlasech a jsem s tím spokojená. Máte někdo jinou fintu, jak na to?
ondraAnonymous10. ledna 2018 18:08
poratmi jak umejit hlavu
4111111111111111Anonymous5. března 2018 6:37
4111111111111111
4111111111111111Anonymous5. března 2018 6:41
4111111111111111
4111111111111111Anonymous5. března 2018 6:44
4111111111111111